Zoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - O NASZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - OGŁOSZENIAZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - PSYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - KOTYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - PTAKIZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - RYBYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - GRYZONIEZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - KONTAKT




RYBY - rodzaje [kliknij i wróc do poprzedniej strony]

Brzanka wielkołuska - Barbus oligolepis.
Powszechnie uznawana jest za rybę łatwą w utrzymaniu, dzięki czemu jest polecana szczególnie początkowym akwarystom. W warunkach naturalnych żyje w małych stawach, jeziorach i rzekach. Jest małą i żwawą rybą ławicową. Aby w pełni brzanka wielkołuska ukazała swoje wdzięki potrzebna jest woda miękka i dość dojrzała. Ta niepozorna na pierwszy rzut oka rybka w odpowiednich warunkach akwarystycznych staje się bardzo ciekawym okazem. Samce brzanki wielkołuskiej są o wiele bardziej ubarwione niż samice, ale często przy zakupie w sklepie jeszcze tego nie widać, ponieważ trudno jest utrzymać w akwariach sklepowych wodę dojrzałą, gdy jest ona ciągle uzupełniana. Jednakże po zadomowieniu się w akwarium domowym samczyki brzanki wielkoruskiej mienią się pełnią kolorów. Jest to pole do popisu i konkurowania wśród samców tego gatunku przed samiczkami, jednakże bardzo rzadko toczone są walki między samcami. W ten sposób ustalają swoją pozycję w ławicy oraz chcą zachęcić potencjalną partnerkę. Brzanki wielkoruskie zamieszkują strefę przydenną oraz środkową. Są rybami, które przy prawidłowym odżywianiu rosną szybko i osiągają dojrzałość płciową po około 6 miesiącach.

Pochodzenie
Rozległe obszary wód Indonezji i Sumatry.

Długość
Zanotowano osobniki mierzące 15 centymetrów, aczkolwiek zazwyczaj spotyka się mniejsze okazy.

Odżywianie
Ten gatunek brzanki preferuje różne pokarmy zawierające składniki roślinne. W celu uwydatnienia opalizującego połysku, należy im podawać pokarmy zielone takie jak: miękkie glony, groszek lub sałata. Bardzo dobrze jest raz na jakiś podawać pokarmy żywe lub mrożone, szczególnie wtedy gdy chcemy doprowadzić do tarła.

Temperatura
21-24°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane
Miękka, dojrzała woda o odczynie pH między 6 a 6,5 jest idealnym środowiskiem dla tego gatunku brzanki. Podobnie jak przy innych gatunkach brzan akwarium powinno być obsadzone po bokach i przy tylnej ścianie roślinnością z miejscem do pływania przy przedniej szybie. Powinniśmy hodować co najmniej sześć sztuk ponieważ jest typową rybą ławicową. Zdecydowanie najlepiej czuje się w akwarium z drobnopiaszczystym, próchniczym i ciemnym podłożem.

Rozmnażanie
Ten gatunek rozrzuca swoją ikrę, zazwyczaj po jednym ziarnie, blisko powierzchni wody w pierzastych liściach roślin. Ze względu na waleczność samców lepiej aby pary tarły się oddzielnie. Jeśli wcześniej ikra nie zostanie zjedzona przez rodziców to wylęg małych nastąpi przy odpowiedniej temperaturze po około półtorej lub dwóch dniach.


Akceptujemy karty płatnicze:



Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć



© by Zoo-market.com.pl             STRONA GŁÓWNA | O NAS | OGŁOSZENIA | PSY | KOTY | PTAKI | RYBY | GRYZONIE | KONTAKT | FORUM | SKLEP