Zoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - O NASZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - OGŁOSZENIAZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - PSYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - KOTYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - PTAKIZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - RYBYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - GRYZONIEZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - KONTAKT
RYBY - rodzaje [kliknij i zobacz]

JAK ZAŁOŻYĆ AKWARIUM?

ZAKŁADANIE AKWARIUM
Każdą budowlę trzeba zaprojektować! Jeśli masz ochotę zostać akwariowym architektem - w tym rozdziale znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o podłożu, dekoracjach, technice, roślinach, wodzie i oczywiście samym akwarium. Przy wyborze ważne jest abyś pamiętał, że nie najważniejszy jest wygląd akwarium, ale to, jakie ryby będą w nim mieszkać.

PODŁOŻE
Kiedy akwarium jest już umyte i stoi na miejscu, następną czynnością jest pokrycie jego dna podłożem. Podłoże z jednej strony służy jako miejsce zaczepienia roślin, z drugiej zaś jest środowiskiem życia licznych mikroorganizmów, niezwykle ważnych dla utrzymania równowagi biologicznej w akwarium. Dobrze nadaje się do tego celu żwirek o grubości ziarenka 1 - 3 mm, lub 3 - 6 mm. Przed wypełnieniem żwirkiem dna akwarium, musi być on dokładnie wypłukany, aby uniknąć zmętnienia wody. Jednak po wypłukaniu będzie dość jałowy i nie zapewni odpowiednich składników odżywczych korzeniom roślin. Z tego powodu Tetra oferuje specjalny aktywator do podłoża, wspomagający wzrost roślin TetraPlant CompleteSubstrate. Ten gotowy do natychmiastowego zastosowania koncentrat do podłoża zawiera wartościowe minerały, pierwiastki śladowe, jak np. żelazo, ważne mikro-substancje odżywcze oraz naturalny czarny torf z wysoką zawartością związków humusowych. Wspomaga to wzrost roślin i służy długotrwałej ich pielęgnacji. Aby zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się glonów powstał produkt TetraAqua NitrateMinus, który dodaje się po prostu do podłoża. Rezultatem stosowania preparatu jest obniżenie stężenia azotanów, jednego z najważniejszych składników pokarmowych glonów. Działa on przez około 12 miesięcy i poprawia jakość wody, a tym samym redukuje konieczność częstych jej podmian.

DEKORACJA
Stwórz swoim rybom prawdziwy podwodny świat! Wykorzystaj lawę, łupki, albo korzenie ze sklepu zoologicznego. Dekoracji nie może jednak być zbyt wiele - zwróć uwagę, czy ryby mają dość miejsca do pływania. Urządzając akwarium możesz puścić wodze fantazji, oczywiście biorąc pod uwagę wymagania ryb. Korzenie i kamienie należy zawsze dokładnie umyć, a czasem również wygotować. Używaj wyłącznie rodzajów skał, które nie uwalniają do wody żadnych substancji. Skały, które uwalniają minerały i pierwiastki śladowe są nieodpowiednie. Pamiętaj, że wyposażenie techniczne akwarium również potrzebuje miejsca i powinno być instalowane wcześniej niż dekoracje.

TECHNIKA
W akwarystyce urządzenia techniczne są niezbędne. Próbujemy przecież zapewnić rybom jak najlepsze warunki środowiska, zgodne z warunkami, w jakich żyją w naturze i wymaganiami poszczególnych gatunków. Ogrzewanie wody

OGRZEWANIE WODY
Tropikalne ryby akwariowe wymagają tropikalnych temperatur wody, w okolicach 24 - 27 °C. Z tego powodu akwarium wymaga podgrzewania. Do tego celu polecamy grzałkę z termoregulatorem Tetratec HT. Grzałki te są niewielkie i niekłopotliwe, a zarazem wydajne i bezpieczne.

FILTRY
Aby akwarium funkcjonowało właściwie woda wymaga ciągłej filtracji. Filtr usuwa z wody zawiesinę, dzięki czemu woda jest czysta. Pełni jeszcze drugą, znacznie ważniejszą funkcję. Dzięki bakteriom, osadzającym się na wkładzie filtra, szkodliwe odchody ryb rozkładane są biologicznie do mniej szkodliwych związków. Filtry wewnętrzne Tetratec IN plus udowodniły swoją szczególną przydatność. Są mocne, łatwe w obsłudze, odpowiednie do akwariów o objętości do 200 litrów. Dyszę wyjściową można obracać o pełne 180°, prędkość przepływu wody można dowolnie regulować, a wbudowana dysza Venturiego zapewnia dodatkowe natlenianie wody. Alternatywnie można zastosować filtr gąbkowy Brillant firmy Tetratec. Powietrze wymusza przepływ wody przez gąbkę, na której zachodzi intensywny proces oczyszczania biologicznego. Ten rodzaj filtrów jest szczególnie przydatny w akwariach tarliskowych oraz w akwariach o niewielkim ruchu wody.

OŚWIETLENIE
Sztuczne oświetlenie jest w akwarium niezbędne. Światło jest czynnikiem decydującym o wzroście roślin. Jeżeli źródło światła jest za słabe, lub nie ma go wcale, rośliny nie będą rosły. Niewłaściwe oświetlenie może również powodować problemy z glonami. Rośliny potrzebują dziennie 10 - 12 godzin światła. Odpowiednie są świetlówki dające białe światło dzienne (oznaczane jako "White Daylight").

ROŚLINY
Rośliny wodne są niezwykle dekoracyjne, ale potrzebne są w akwarium również z innych powodów - produkują tlen (w dzień), wspomagają rozkładanie toksyn zawartych w odchodach. Rośliny wodne służą również jako miejsca tarła dla niektórych ryb i kryjówki, często wyznaczają naturalne granice terytoriów. Rośliny rosnące w tle Na tło doskonale nadają się rośliny o wydłużonych pędach, rosną one wzwyż, ograniczając swój rozrost na boki, przy czym dość szybko rosną. Rośliny strefy środkowej Ładnie rozrośnięte egzemplarze średniej wielkości roślin od razu przyciągną oko każdego obserwatora. Stąd doskonale sprawdzają się w roli zwracających uwagę elementów wystroju. Rośliny pierwszoplanowe Te rośliny powinny być gęste i niskie, aby nie zasłaniały widoku całego akwarium. Rośliny pływające Rośliny pływające po powierzchni wody służą rybom jako kryjówki oraz miejsce tarła. Należy jednak trzebić je regularnie, aby nie zabierały zbyt dużej ilości światła roślinom rosnącym w akwarium. Postaraj się sadzić rośliny szybko rosnące, aby środowisko akwarium ustabilizowało się szybko i skutecznie, zwłaszcza, jeżeli jest to Twoje pierwsze akwarium. Aby rośliny miały piękny zielony kolor liści, zalecamy regularne stosowanie TetraPlant PlantaMin. Płynny środek do nawożenia roślin zadba o bujny wzrost i soczystą zieleń roślin.

WODA
Woda dla ryb jest eliksirem życia. Właściwe parametry wody są dla ryb tak ważne, jak właściwe karmienie. Woda wodociągowa zawiera różne dodatki, na przykład chlor, które są do niej dodawane w procesie uzdatniania. Niestety chlor jest szkodliwy dla ryb nawet w małych stężeniach. Woda wodociągowa często zawiera również metale ciężkie, powodujące uszkodzenia. Z tego powodu należy zawsze uzdatniać wodę wodociągową do użycia w akwarium. TetraAqua AquaSafe doskonale nadaje się do tego celu. Ten preparat uzdatniający wiąże metale ciężkie i neutralizuje chlor. Koloidy organiczne zapewniają dodatkową ochronę delikatnemu nabłonkowi ryb.

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ CAŁOŚĆ [w .PDF]
Iformacje zaczerpnięto z "Fascynacja
Akwarystyką - Zakładanie
i pielęgnacja akwarium" Tetra GmbH ˇ Herrenteich 78 ˇ D-49324 Melle
Akceptujemy karty płatnicze:Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć© by Zoo-market.com.pl             STRONA GŁÓWNA | O NAS | OGŁOSZENIA | PSY | KOTY | PTAKI | RYBY | GRYZONIE | KONTAKT | FORUM | SKLEP