Zoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - O NASZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - OGŁOSZENIAZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - PSYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - KOTYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - PTAKIZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - RYBYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - GRYZONIEZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - KONTAKT
RYBY - rodzaje [kliknij i zobacz]

Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona)
Brzanka sumatrzańska należy do olbrzymiej rodziny Cyprinidae - Karpiowatych. Rodzina ta ma wielką liczbę podrodzin, które z kolei licząs sobie około 200 rodzajów ryb. Łącznie szcuje się, że istnieje ponad 1500 gatunków ryb karpiowatych. Wiele z nich wykorzystuje się w celach konsumpcyjnych.

Rodzina Karpiowatych rozprzestrzeniona jest na całym świecie, za wyjątkiem Australii, Madagaskaru i Ameryki Południowej. W Polsce popularnym gatunkiem żyjącym na wolności jest karp, karaś, leszcz, lin, płoć i wiele, wiele innych.

Do ryb akwarystycznych należących do rodziny Cyprinidae zaliczamy między innymi: danio, kardynałka chińskiego, brzanki, złotą rybkę, razborę klinową, grubowarga dwubarwnego. Gatunek ten dorasta do 7 cm długości, chociaż w akwarium z reguły jest mniejsza (około 5 cm). Boki ciała brzanek są złosisto-żółte i błyszczące, z czterema czarnymi, pionowymi pasami. Pierwszy pas przechodzi przez oko, ostatni przez płetwę grzbietową i odbytową. Płetwy brzanek są koloru pomarańczowo-czerwonego. Na drodze selekcji uzyskano także inne odmiany brzanki sumatrzańskiej. Na przykład wyhodowana około 1965 roku brzanka albinotyczna: , czy też brzanka mszysta Odróżnienie samczyka od samiczki nie sprawia dużych kłopotów. Ogólnie przyjmuje się, że samce są mniejsze i smuklejsze. Aczkolwiek mój "dominujący" samiec wogóle nie pasuje do tego opisu. Jest on największą rybą spośród wszystkich mych brzanek.

Uważam, że najprościej jest odróżnić samca po ubarwieniu. Jego płetwy brzuszne są krwisto czerwone. Również pyszczek ma czerwonawe zabarwienie. Mój samiec dominujący jest przepiękny. Jaskrawo ubarwione ciało, czerwone płetwy, czerwony pyszczek. Od razu widać kto tu rządzi. Pozostałe samce nigdy nie wybarwiły sie tak intensywnie jak on. Brzanki sumatrzańskie to wesołe, towarzyskie ryby. Wprowadzają wiele "życia" i ruchu do akwarium. Przy nich zawsze się coś dzieje. Chętnie przebywają w środkowej partii wody. Chociaż w ich gonitwach i zabawach, naprawdę wszędzie ich pełno.

Decydując się na hodowlę tych rybek należy trzymać stadko złożone z conajmniej 5 ryb. Jednak osobiście uważam, że dopiero przy 10 sztukach można w pełni podziwiać naturalne piękno tych ryb. Bowiem brzanki to zwierzęta stadne, tak więc niektóre formy ich zachowania można zaobserwować tylko w większym stadku. W stadzie brzanek panuje ścisła hierarchia. Zawsze jest przywódca a inne muszą się mu podporządkować. W przeciwnym wypadku może dojść nawet do zakatowania takiej niepokornej ryby przez dominanta. Do dziś pamiętam jak efektownie wyglądały walki moich brzanek. Działo się to zaraz po ich zakupie. Wówczas największy samiec walczył o palmę pierwszeństwa z samiczką. Stawały one przodem do siebie, prężyły płetwy grzbietowe i brzuszne tak, że nachylone były pod kątem 900 w stosunku do ciała ryby. Ich barwy nabierały niezwykłej intensywności. I rozpoczynała sie zacięta walka. Momentami była ona tak zażarta, że rybki "zakleszczały" sie pyszczkami o siebie. Wyglądało to niezmiernie efektownie. Takie walki odbywały się przez kilka dni. Potem każda rybka znała już "swoje miejsce". Chociaż do dziś samica co jakiś czas próbuje objąc przywództwo w stadzie. Walki nie są już jednak tak widowiskowe i zacięte. Zwykle kończą się szybkim gonieniem samiczki po akwarium. Przywódca momentami sam szuka zaczepki z innymi samcami. Jednak nie są one w ciemię bite i nie dają się sprowokować. Kładą się lekko na bok w geście poddaństwa. Albo też tchórzliwie czmychają jak najdalej od tego bandziorka. Decydując się na brzanki należy pamiętać, iż nie można hodować ich z rybami o wydłużonych bądź weloniastych płetwach, takimi jak: gupiki, mieczyki, danio, bojowniki, gurami, skalary. Chociaż brzanki są bardzo dziwnymi rybkami pod tym względem. Właściwie tylko od nich samych zależy jakie ryby będą tolerowały. W moim akwarium wprost nieznosiły kirysków panda, zaś z kiryśnikiem czarnoplamym jakoś się "dogadują". Z pewnością doskonałymi partnerami dla brzanek są inne brzanki (nawet ich odmiany weloniaste) oraz bocje. Nawet w naturze te dwa gatunki wspólnie, bez problemów koegzystują.

Jeśli chodzi o pożywienie, brzanki są wszystkożerne. Należy jednak zapewnić im dodatek pokarmu roślinnego. W przeciwnym wypadku mogą one podskubywać, nawet całkowicie niszczyć, rośliny. Po zakupie brzanek, pożarły mi one większą część roślin jakie posiadałam w akwarium. Jednak teraz nawet ich nie pdskubują. Jedynie brzanki różowe delikatnie zjadają z roślin glony. Moim rybom daję sparzone liście sałaty, ogórek zielony, plasterki pomidorów. Czasami dostają banana, ponadto lubią czereśnie i truskawki. Sumatry nie przepadają za pokrzywą i marchewką, ale smakuje to brzanką różowym i odeskim. Być może niektórych szokuje takie zestwienie pokarmu, ale w gruncie rzeczy w naturze brzanki też jedzą wszystko co wpadnie do wody. Brzanki to wielkie łakomczuchy. Należy dbać o to, by karmić je małymi porcjami i w takich ilościach, aby ich brzuszki nie były wręcz "napęczniałe". Koniecznie raz w tygodniu głodówka. Zapobiegnie to otłuszczeniu wątroby i z pewnością wyjdzie na zdrowie naszym małym pdopiecznym. Brzanka sumatrzańska to ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jednak jest ona niezwykle czuła na zbyt duży poziom NO3- (azotany). Wówczas pływa głową w dół, chowa się, blednie, jest "nieswoja". Należy więc dbać o regularne podmiany wody w akwarium.

Rozmnażanie brzanek nie jest trudne. Tarło odbywa się w temp. 28 st. C. Najlepiej do tarła wybrać rybki, które już wcześniej przejawiają zainteresowanie sobą. Poziom wody w akwarium tarliskowym nie za wysoki (ok. 15 cm). Tarło odbywa się głównie w godzinach wczesnych. Po złożeniu ikry, rodziców natychmiast odławiamy, by zapobiec pożarciu przez nie jajeczek. Narybek wylęga się po około 24 godzinach. Malutkie rybki są dość wrażliwe na brak pokarmu. Tak więc drobny pył (pierwotniaki, potem drobnym plankton, wskazana obecnooć glonów) podajemy natychmiast po rozpoczęciu przez nie pływania.

Brzanka sumatrzańska ładnie prezntuje się w akwarium gęsto zarośniętym roślinami o postrzępionych liściach. Gęsto posadzone rośliny zapewniają kryjówkę przed zbyt natrętnym przywódcą, zaś postrzępione liście nie "rzucają się w oczy" gdyby jednak nasze rybcie którąś z roślin podgryzły.
Sumatry doskonale wyglądają na ciemnym tle.
Temperatura: 25-270C;
Woda: miękka lub średnio twara, pH 6-7;
Akwarium: co najmiej 80 litrów;
Wielkość: do 7 cm. (w akwarium około 5 cm);
Długość życia: 5 lat.Akceptujemy karty płatnicze:Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć© by Zoo-market.com.pl             STRONA GŁÓWNA | O NAS | OGŁOSZENIA | PSY | KOTY | PTAKI | RYBY | GRYZONIE | KONTAKT | FORUM | SKLEP