Zoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - O NASZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - OGŁOSZENIAZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - PSYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - KOTYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - PTAKIZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - RYBYZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - GRYZONIEZoo market - sklep zoologiczny w Krakowie - KONTAKT

RYBY - rodzaje [kliknij i wróc do poprzedniej strony]


Bojownik syjamski, bojownik wspaniały (Betta splendens)
słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych.

Występowanie - jest mieszkańcem płytkich wód Tajlandii, Wietnamu, Indii i Półwyspu Malajskiego. W środowisku naturalnym bojowniki można spotkać w małych stawach, kanałach irygacyjnych, rozlewiskach i polach ryżowych. Wszędzie tam, gdzie woda jest płytka, mulista i łatwo nagrzewająca się.
Cechy charakterystyczne - z uwagi na niedobór rozpuszczonego w wodzie tlenu na terenach występowania ryba ta wykształciła u siebie tzw. labirynt, dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym. Jedynie młode osobniki nim wykształcą ten narząd, wykorzystują skrzela.

Wielkość - dorasta do 6 cm długości.

Wygląd - w naturze koloru brunatnego z mieniącą się łuską, w niewoli wyselekcjonowano różnobarwne odmiany. Samce są jaskrawiej ubarwione od samiczek (choć gama kolorów jest równie imponująca) i mają większe płetwy. Samica posiada tzw. 'pokładełko', niewielkie białe narośle w okolicy odbytu. Czasem zauważalne są też u niej poziome lub pionowe pasy określające nastrój i stan zdrowia ryby.

Hodowla - jest bardzo lubianą rybą przez hodowców akwariowych. Błędnie uważana za rybę "bez wymogów". Samce tego gatunku są w stosunku do siebie bardzo agresywne. Kiedy się spotkają parę minut stroszą na siebie płetwy. Następnie następuje atak. Ryby rzucają się na siebie i odszarpują sobie kawałki płetw. W jednym zbiorniku można trzymać tylko jednego samca. Rybka ta chętnie znajduje schronienie wśród łodyg roślin. Preferuje także stałą temperaturę w granicach 25-30 °C. Wbrew powszechnie panującym opiniom nie należy trzymać tej ryby w temperaturze pokojowej. Zalecany poziom wody w akwarium ok. 20 cm. Jak każda ryba, dla zachowania czystości w akwarium, potrzebuje filtra. Nie należy trzymać bojownika w kuli! Rozmnażanie - tarło odbywa się przy niskim poziomie (ok.15-20cm) wody i temperaturze 30-32 stopni Celsjusza. Samiec buduje gniazdo z piany, do którego zwabia samicę. W akwarium tarliskowym należy umieścić kryjówki dla samicy gdyż w czasie tańca godowego jest goniona po zbiorniku i wręcz wyrzucana z akwarium przez samca dlatego należy go szczelnie przykryć.Znosi ona ok. 100 - 500 jaj. Po tarle należy ją odłowić, gdyż może być ona nawet zabita przez samca opiekującego się ikrą. W czasie opieki nie pobiera on zupełnie pokarmu. Młode opuszczają gniazdo po 3-4 dniach. Należy usunąć w tym czasie samca z akwarium, ponieważ może zjadać narybek. Narybek karmimy wrotkami lub pierwotniakami. Można karmić też żółtkiem kurzego jaja, jednak należy być bardzo ostrożny przy karmieniu tym pokarmem, gdyż silnie zanieczyszcza wodę i może spowodować zatrucie.

Ciekawostki - ryba ta z uwagi na swoją agresję pomiędzy samcami swojego gatunku bywa często wykorzystywana do walk na śmierć i życie w Tajlandii. W polskim prawodawstwie walki zwierząt są zabronione.


Akceptujemy karty płatnicze:Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć© by Zoo-market.com.pl             STRONA GŁÓWNA | O NAS | OGŁOSZENIA | PSY | KOTY | PTAKI | RYBY | GRYZONIE | KONTAKT | FORUM | SKLEP